Zaciągnięcie kredytu hipotecznego stanowi opcję, którą rozważa wiele osób. To często najlepsze rozwiązanie, aby pozyskać znaczne środki finansowe i przeznaczyć je na wybrany cel – zakup lub budowę nieruchomości. Z tego powodu kredyt hipoteczny opiewa zazwyczaj na wysoką sumę pieniężną. Niemniej okres spłaty również może sięgać kilkudziesięciu lat.
W praktyce jest to więc bankowy kredyt długoterminowy potwierdzony umową, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka na rzecz kredytodawcy. Informacja o niej zostaje wpisana do księgi wieczystej danej nieruchomości. Bankowi daje to gwarancję, że w przypadku zalegania ze spłatą przez kredytobiorcę, będzie w stanie odzyskać pożyczone środki. Roszczenia bowiem w razie czego zaspokoi sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Nie ulega wątpliwości, że do najpopularniejszych kredytów hipotecznych w Polsce należy zaliczyć ten z przeznaczeniem na zakup mieszkania. W 2023 roku cieszył się on dużym zainteresowaniem ze względu na wsparcie z rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Środki na niego zostały już jednak wyczerpane. Obecnie trwają prace nad projektem programu, który miałby go zastąpić pod nazwą „Mieszkanie na Start”. Wiele jednak wskazuje, że wsparcie obejmie tym razem znacznie mniej osób. Wpłynie to zapewne także na cały rynek kredytów hipotecznych w 2024 roku.
Kredyt hipoteczny – przewidywania i trendy w 2024 roku
Wszystko wskazuje na to, że dostępność kredytów hipotecznych w całym 2024 roku będzie zdecydowanie mniejsza niż w poprzednim. Okazało się bowiem, że wpływ rządowego programu wspierającego zakup mieszkania był na tyle duży, iż przełożył się na możliwość i fakt sfinalizowania wielu tego typu transakcji. W 2024 roku można więc spodziewać się także spadku popytu na nieruchomości. Niewykluczone jednak, że spowoduje to również nieznaczną obniżkę cen ich zakup. Tym bardziej, że zostały one wywindowane wsparciem rządowym i zwiększonym popytem na rynku. Niewykluczone jednak, iż tak się nie stanie. Ewentualna dynamika wzrostu cen nie powinna jednak być już tak wysoka. Niemniej jednak ceny najmu mieszkań również nieznacznie wzrastają. To z kolei może skłaniać wiele osób do próby zakupu własnej nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Stopy procentowe ustalone przez Narodowy Bank Polski prawdopodobnie pozostaną na obecnym, wysokim poziomie. To niestety także nie sprzyja kredytobiorcom. Stopy procentowe należą bowiem do kluczowych czynników wpływających na zdolność kredytową oraz późniejszą wysokość rat do spłaty. Dużo więc ponownie zależy od konkretnych zapisów oraz ostatecznego kształtu programu rządowego wspierającego zakup mieszkań.
Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny w 2024 roku?
Wprawdzie sytuacja na rynku kredytowym jest obecnie dosyć skomplikowana, a dostęp do zewnętrznych środków utrudniony, ale wiele osób wciąż może z tej opcji skorzystać. Niemniej sam wybór kredytu hipotecznego to bardzo poważna decyzja. Tym bardziej, że ma on posłużyć na zakup mieszkania lub nieruchomości.
W wielu przypadkach wybór konkretnego rozwiązania decyduje o przyszłości, determinuje docelowe miejsce zamieszkania czy sytuację domowego budżetu na wiele lat w przód. Z drugiej strony, to często jedyna opcja, aby zostać właścicielem upragnionej nieruchomości. Decyzja w tym przypadku powinna być jednak przemyślana i brać pod uwagę wszystkie aspekty. Musi też uwzględniać indywidualną sytuację oraz ryzyko niekorzystnych zmian finansowych, jakie mogą zaistnieć w przyszłości. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników. Odsetki, prowizja z tytułu jego udzielenia, składki ubezpieczenia – to tylko kilka wybranych z nich. Dlatego warto zapoznać się z propozycjami większej liczby potencjalnych kredytodawców i je szczegółowo porównać. Współpracujemy z kilkunastoma bankami. Sumiennie przeanalizujemy rynkowe oferty i wybierzemy tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Dobrze wybrany kredyt hipoteczny charakteryzuje przede wszystkim to, że jest optymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości kredytobiorcy.